Devasa Fanın Ortasına Konumlandırılmış Enteresan PC Tasarımı

Çinli bir kullanıcı, video paylaşım platformu Bilibili’de sıra dışı bir video yayınladı. Neden mi sıra dışı diyoruz? 苏打baka, aktif olarak çalışan devasa bir fanı adeta kasa gibi kullanarak çok farklı bir PC tasarımı hazırladı. Amaçlanan ise bu devasa fanın bilgisayara soğutma sağlamasıydı. Videoda PC’nin inşa süreci ve çalıştırılması dahil her şey gösteriliyor. Bu projenin yanı sıra, Bilibili kanallarında başka birçok PC donanımı ve oyun merkezli içerik de yapıyorlar.

Şimdi söz konusu “sıra dışı” bilgisayarın detaylarından biraz daha bahsedelim. 苏打baka adlı kullanıcı temel olarak eski bir Intel Sandybridge dönemi Mini ITX anakartı aldı ve dönen bir fana bağlıyken test etti. İlk denemede daha küçük bir CPU soğutucu kullanıldı ve soğutucu dönerken bile sistemi yeterince soğutulamadı. Testler işlemcinin 100 santigrat dereceye ulaştığı görülüyor.

苏打baka sonrasında fanlı bilgisayar yapılandırmasıyla yeni bir test gerçekleştirdi, daha da büyük büyük bir hava soğutucusu kullandı. Bu fikir ilginç lakin uygulama bir hayli tuhaftı, çünkü PC’nin tamamının sürekli döndüğü bir test gerçekleştirildi.

“Devasa fanlı PC’nin” soğutucusu temel işlevselliği açısından işe yarıyor gibi görünüyordu, ancak son test çalışması felaketle sonuçlandı. Peki ne oldu? Fan hızı giderek artırıldı ve bir noktada aşırı şekilde hızlandı. Videonun son anlarında ise bilgisayar fanın içinden dışarı doğru fırladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir